A Hargita Megye Tanácsa által koordinált program a műemlékvédelmi és az általános épített örökségre vonatkozó Hargita megyei stratégia szerves részét képezi. A kezdeményezés fő célkitűzése, hogy a modern kor elvárásainak megfelelő, de ugyanakkor a hagyományos székely építészet elemeit alkalmazó lakóházak elterjedését elősegítése. A lakóházak a települések szövetének alapegységét képezik, ezért kulcsfontosságúak egy autentikus, a helyi identitástudat kifejező, akár turisztikai értékkel is bíró településkép létrejöttében.
A Modern székely ház program egy hosszabb folyamat eredményét tükrözi, amely első körben úgy indult, hogy az Országépítő Kós Károly Egyesület és a Kós Károly Egyesülés, tehát magyarországi és erdélyi építészek ötletpályázatát karolta fel a megyei tanács. Az ötletelgetéseknek reálisabb alapot adott Faluképvédelmi programunk azáltal, hogy helyi építészek 2 évi falufelméréseikre alapozva, konkrét településre-régióra fogalmazhatták meg az alább látható terveket. Szándékunk az volt, hogy modellként szolgáljanak az építeni vágyóknak, hogy készüljenek olyan tervek is, amelyek a helyi hagyományokra alapoznak, és amelyeket mindenki magáénak érezhet.
A 9 tervből 2013-ban kivitelezési szintre ki lett dolgozva a 9-es számú terv három szerkezeti típusra: fa vázszerkezet, fa boronafal szerkezet, valamint téglafal szerkezet, épületgépészeti tervekkel együtt. Amennyiben valakinek ez a terv nyerte el a tetszését, csak annyi a dolga, hogy felkeresi az építészirodát, aki a tervet készítette, és egy alapozási tervel együtt a saját területére helyezik-adaptálják az épületet. Ez a költség minden esetben a potenciális beruházót terheli.
A többi terv esetében (a 3-as és a 6-os számú kivételével) 2019-ben, az EMT – Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság és a Hargita Megyéért Egyesület közreműködésével, doktorandusz diákok kidolgozták a szerkezeti terveket. Ezek esetében az engedélyezési eljáráshoz az alapozási terv mellé még szükséges beszerezni az épületgépészeti terveket is. Ezek elkészítését ellenérték fejében tudják vállalni az érintett építészek, építészirodák.
Háztervek
Műszaki tervdokumentációk
Előzmények
Albert Sándor
- Albert Sandor_Szekely haz_leiras
- Albert Sandor_Szekely haz_1
- Albert Sandor_Szekely haz_2
- Albert Sandor_Szekely haz_3
Dékány Diana
Ertsey Attila
- Ertsey Attila_Szekely haz_leiras
- Ertsey Attila_Szekely haz_falusi haz
- Ertsey Attila_Szekely haz_tanya
Eszenyi Ákos, Ujj Mészáros Krisztina, Nagy Mariann, Lucskai Norbert
- Eszenyi, Ujj, Nagy, Lucskai_Szekely haz_leiras
- Eszenyi, Ujj, Nagy, Lucskai_Szekely haz_falusi haz
- Eszenyi, Ujj, Nagy, Lucskai_Szekely haz_tanya
Köllő Miklós
Lukács Árpád
Müller Csaba
Rüll Tamás
Szélyes Fekete Csaba
Kováts Ábel, Török Ádám
Tövissi Zsolt
Orbán Kálmán
2021.11.10.
Jó estét adjon Isten!
Nem győzök betelni azzal a temérdek eredménnyel, amelyek itt az oldalon szembe jönnek az érdeklődővel!
Azzal a kérdéssel hozakodnék elő, hogy vajon ezt az óriási munkát nem-e terjesztik ki a marosszéki településekre is? Jobbágytelki lakos vagyok, s e kicsi falu még tartogat néhányat a múlt század elején épült tornácos házakból. Sokuk a lebontás áldozata lesz egy új építés miatt, mások omladoznak a nem lakás miatt. Köszönöm a válaszukat!
Isten áldja munkájukat!
Épített Örökség Hargita megye
2021.11.19.
Kedves Kálmán, köszönjük szépen a biztató szavakat!
Mivel a honlapon bemutatott anyagok Hargita Megye Tanácsa Főépítészi Hivatalának műemlék- és örökségvédelmi programjainak keretében jöttek létre, ebben a formában nincs hatáskörünk a megyehatárokon túl tevékenykedni. Mi is úgy gondoljuk, hogy szükség lenne a székelyföldi megyék közötti együttműködésre az épített és táji örökség megőrzése érdekében, és reméljük, hogy a jövőben lehetőség lesz a nagyobb, történelmi tájegységek szintjén is ilyen programokat lebonyolítani.
AZ ÖN HOZZÁSZÓLÁSA